Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to sprzyjający moment aby w sposób szczególny promować świadomy rozwój młodego człowieka, aktywną postawę wobec życia, która w przyszłości może zaowocować podejmowaniem ryzyka wiążącego się np. z zakładaniem własnej działalności gospodarczej.
   W tym roku szkolnym, uczniowie szkół: Technikum nr 5 i Technikum nr 4 ( kl.2SM, 1EL ) wspólnie uczestniczyli na Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej  w wykładach, poświęconych tematyce zakładania własnej firmy, przełamywania barier i umiejętności pokonywania związanych z tym trudności. Wykłady prowadzone były przez specjalistów, ekspertów i wykładowców Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
   Tematyka prelekcji: "Nie stój, inwestuj" i "Jak wprowadzić pomysł biznesowy w życie?"
Podczas szkolenia uczniowie dowiedzieli się na co zwrócić uwagę planując własny biznes, jakie błędy popełniają początkujący przedsiębiorcy i jak ich uniknąć, jak pozyskiwać klientów oraz  jak skutecznie promować swoje działania. Młodzież miała okazję również dowiedzieć się o korzyściach oraz ryzyku wprowadzenia spółki na giełdę. Tematyka spotkania okazała się bardzo interesująca dla młodzieży, gdyż zadawanym prowadzącym pytaniom nie było końca.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości organizowany jest od 2008 r. w ponad 150 krajach świata, w tym w Polsce. W trakcie tegorocznej edycji, w dniach 12-16.11.2018, doradca zawodowy p. D. Zalas i nauczyciel przedsiębiorczości, p. R. Dudzik zorganizowały też szereg innych działań, pomagających zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, zakładania start-upów, negocjowania z pracodawcą czy budowania własnej marki.
Jakie prawa konsument? Czym różni się rękojmia od gwarancji? Jaka jest procedura reklamacji? To tylko niektóre z pytań, na które uczniowie klasy 1BZ otrzymali odpowiedzi podczas spotkania z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów. Uczniowie klasy 1AZ spotkali się z przedstawicielem instytucji rynku pracy - Punktu Pośrednictwa Pracy w Sosnowcu. Spotkanie oprócz charakteru informacyjnego- czym zajmuje się instytucja?, jakiego rodzaju wsparcia udziela młodzieży?, było okazją do dyskusji w jaki sposób swoje mocne strony można wykorzystać w poszukiwaniu odpowiedniej dla siebie pracy. Wszystkim tym działaniom towarzyszyła wystawka okolicznościowa przedstawiająca najważniejsze pojęcia dotyczące przedsiębiorczości.