NIE TYLKO SZEKSPIR…DZIEŃ AUTORÓW EUROPEJSKICH 2024 W „KILIŃSKIM”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> NIE TYLKO SZEKSPIR…DZIEŃ AUTORÓW EUROPEJSKICH 2024 W „KILIŃSKIM”

W poniedziałek, 25 marca 2024 roku  w Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatronicznym im. Jana Kilińskiego oraz Branżowej Szkole I i II Stopnia nr 7im. Jana Kilińskiego CKZiU w Sosnowcu już po raz drugi obchodzony był Dzień Autorów Europejskich. Spotkaniu czytelniczemu z literaturą europejską w „Kilińskim” przyświecało przyjęte przez naszą szkołęw 2023 rokuhasło: „Nie tylko Szekspir…”
Uroczystą sesję czytania na głos w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim i francuskim połączoną z prezentacją krótkich fragmentów ekranizacji utworów autorstwa europejskich laureatów Literackiej Nagrody Nobla zorganizował opiekun Klubu Inspiracji Twórczej, pani Cecylia Bielnik. Zaproszenie do grona czytających przyjęli nauczyciele i uczniowie.
DAE w „Kilińskim” uroczyście rozpoczął wicedyrektor CKZiU, pan Michał Waśniewski, który z wyjątkową dbałością o oddanie piękna literackiejpolszczyzny przeczytał fragment powieści „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta, noblisty z 1924 roku. Publiczność szkolna wysłuchała także utworu noblisty z 1907 roku, Rudyard’aKeepling’a.Fragment „Księgi dżungli” („The jungle book”)został przeczytany w języku angielskim przez Wojciecha Kurka (5AP5), który w tym roku zdobył międzynarodowy Certificate in Advanced English (CAE) Poziom C1, a takżew języku polskim przez panią Barbarę Kowalik. W tym ważnym dla szkoły dniu nie zabrakło również utworu noblisty z 1925 roku. Fragment „Pigmaliona” („Pygmalion”)George’a Bernarda Shaw’a przeczytał w języku angielskim pan Robert Krawczyk, a w języku polskim Aleksander Krygier (2MT). Uczestnicy spotkania z literaturą europejską wysłuchali również fragmentu dzieła noblisty z 1989 roku, Camilo José Cela.Fragment utworu „Rodzina Pascuala Duarte” („La familia de Pascual Duarte”) odczytała w języku hiszpańskim pani Marzena Hajdecka, a w języku polskim Kamil Błeszyński (2MS).
Wśród grona noblistów przypomnianych w trakcie DAE znalazł się także Thomas Mann, który otrzymał tę prestiżową nagrodę w 1929 roku. Fragment powieści „Buddenbrookowie” („Buddenbrooks”)przeczytała w języku niemieckim pani Monika Dryjska, a w języku polskim Michał Starczynowski (5AP5). Natomiast fragment „Dżumy” („La peste”)Alberta Camus’a, noblisty z 1957 roku przeczytała w języku francuskim pani Cecylia Bielnik, a w języku polskimJakub Ślęzak (5AP5).Wszystkie wystąpienia czytelnicze  –w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim i francuskim – świadczyły o wysokim poziomie opanowania sztuki oratorskiej.
DAE w „Kilińskim” zwieńczyło archiwalne nagranie z recytacją wiersza „Miłość szczęśliwa” w wykonaniu jego autorki, Wisławy Szymborskiej, laureatki Literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku.

W okolicznościowej prezentacji multimedialnej prezentowanej w czasie uroczystości i przygotowanej przez Kamila Grociaka(5AP5)znalazła się graficzno-muzyczna wizytówka DAE w „Kilińskim” autorstwa pana Roberta Krawczyka.
Spotkanie czytelnicze odbyło się na sali gimnastycznej, której optymalnym nagłośnieniem zajął się pan Marcin Maj, a aranżacją pan Mirosław Bronkowski.
Dzień Autorów Europejskich jest inicjatywą Komisji Europejskiej skierowaną do szkół średnich w państwach wchodzących w skład UE. Celem jest powrót młodego pokolenia do tradycji czytania książek, a także pomoc w odkrywaniu różnorodności literatury europejskiej.
Dziękując za wspólne spotkanie z literaturą europejską, już teraz zapraszamy na kolejne, które zgodnie z ideą KE, pomysłodawcy DAE, odbędzie się w ostatni poniedziałek marca 2025 roku.
Do zobaczenia za rok!
 #ReadWithEurope#DayofEuropeanAuthors

 

Galeria zdjęć: