Wizyta uczniów w Johnson Controls

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Wizyta uczniów w Johnson Controls

W dniu 01.04.2015 uczniowie klasy 4 ST wraz z opiekunami Jackiem Mędrkiem i Radosławem Śląskim odwiedzili fabrykę branży automotive Johnson Controls w Siemianowicach Śląskich budującej fotele i wyposażenie wnętrz pojazdów samochodowych.

W czasie tej wizyty przy bezpośrednim zaangażowaniu ze strony Zarządu Johnson Controls Panów Mariusza Reczko Dyrektora Zakładu, Przemysława Kreczko Dyrektora Operacyjnego i Mariusza Mastalerza Kierownika Produkcji uczniowie mieli okazję zwiedzić wszystkie wydziały fabryki malarnię, tłocznię, spawalnię i wydział montażu. Z dużym zaciekawieniem przyglądano się budowie foteli samochodowych i procesom produkcji ich elementów przy użyciu najnowocześniejszych maszyn i urządzeń.

Wycieczkę w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze rozpoczęto od omówienia sposobu funkcjonowania fabryki przebiegu lini produkcyjnej od momentu dostarczania surowców do produkcji aż do uzyskania finalnego produktu. Omówione zostały bardzo rygorystyczne zasady BHP, a także co było bardzo interesujące koszty, rodzaje inwestycji, zyski firmy oraz odbiorcy którymi są w wszystkie fabryki większości marek pojazdów.

W malarni poznano proces lakierowania elektrolitycznego odbywający się w specjalnych wannach, a w tłoczni cięcia i wyginania blach na potężnych prasach 1500 i 1300 ton. Jest najważniejsze miejsce fabryki, w którym wykonuje się dwa miliony elementów miesięcznie. Bardzo ciekawym miejscem w tej części była także narzędziownia w której przygotowuje się formy do pras.

Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się jak działają roboty spawalnicze typu MIG oraz jak przebiega proces spawania laserowego na dwóch typach robotów. Ostatnią częścią wycieczki była hala montażu w której składa się i przeprowadza kontrolę jakości wytworzonych elementów na specjalnych sprawdzianach.

Oprócz tych wszystkich miłych wrażeń firma przygotowała dla uczniów słodki poczęstunek ponieważ czas zwiedzania fabryki wyniósł ponad trzy godziny.

Na zakończenie Pan Dyrektor Mariusz Reczko zapewnił, że w Johnson Controls jest praca dla absolwentów z różnymi specjalnościami, a uczniom z kierunku technik mechatronik zaproponował pracę zaraz po skończeniu naszej szkoły.