NIE TYLKO SZEKSPIR…DZIEŃ AUTORÓW EUROPEJSKICH W „KILIŃSKIM”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> NIE TYLKO SZEKSPIR…DZIEŃ AUTORÓW EUROPEJSKICH W „KILIŃSKIM”

W poniedziałek, 27 marca 2023 roku  w Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatronicznym im. Jana Kilińskiego oraz Branżowej Szkole I i II Stopnia nr 7 CKZiU w Sosnowcu po raz pierwszy obchodzony był Dzień Autorów Europejskich.Tegorocznemu spotkaniu czytelniczemu z literaturą europejską w „Kilińskim” przyświecało hasło: „Nie tylko Szekspir…”, które zostało przyjęte przez naszą szkołę, aby nadać tej imprezie kulturalnej nie tylko wymiar europejski, ale także szczególny, wewnętrzny charakter.
Uroczystą sesję czytania na głos w języku polskim, angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim połączoną z prezentacją krótkich fragmentów ekranizacji wybranych utworów zorganizował opiekun Klubu Inspiracji Twórczej, pani Cecylia Bielnik. Zaproszenie do grona czytających przyjęła pani wicedyrektor, Barbara Kowalik, nauczyciele i uczniowie. Publiczność szkolna wysłuchała monologu Hamleta z dramatu William’a Shakespeare’a, który został przeczytany w języku angielskim przez panią Marzenę Hajdecką i w języku polskim przez panią wicedyrektor Barbarę Kowalik, która w ten sposób uroczyście otworzyła spotkanie z literaturą europejską. Warto podkreślić, że monolog Hamleta został odczytany w sposób oryginalny - nie tylko artystycznie, ale przede wszystkim wyjątkowo subtelnie, a więc inaczej, niż zwykle bywa przedstawiany.
W świat fantastyki wprowadził zebranych Aleksander Krygier (1MT), który interesująco czytał utwór Andrzeja Sapkowskiego: „Wiedźmin”, a także fragment książki powstałej na podstawie gry komputerowej:„Assassin’s Creed. Renaissance” autorstwa Oliver’a Bowden’a.Natomiast Aleksander Pilarczyk (4AG5) zaciekawił publiczność, czytając słynny utwór Joanne Kathleen Rowling:„Harry Potter and the Deathly Hallows” („Harry Potter i Insygnia Śmierci”) oraz kryminał: „Death on the Nile” („Śmierć na Nilu”), którego autorką jest Agatha Christie.
Elementy humoru wprowadzili do spotkania czytelniczego Dawid Wrzesień (2ST) i Łukasz Lachowicz (2ST), którzy zaprezentowali fragment komedii Molière’a:„L’Avare” („Skąpiec”).
W zupełnie inny, poważny nastrój wprowadziło publiczność piękne przeczytanie powieści Viktor’a Hugo „Les Misérables” („Nędznicy”) w języku francuskim przez panią Jadwigę Ragan i w języku polskim przez Antoniego Nowaka (3ST). Natomiast z „Faustem” Johann’a Wolfgang’a von Goethe’go zapoznała zebranych pani Monika Dryjska, czytając z artyzmem fragment w języku niemieckim oraz Remigiusz Piętka (4AG5), który przedstawił tekst w języku polskim.
Dzięki odczytanemu przez panią Cecylię Bielnik fragmentowi książki: „The King's Speech” („Jak zostać królem”), powstałej na podstawie dzienników królewskiego terapeuty, której autorami są Mark Logue & Peter Conradi – młodzież z wszelkimi wadami wymowy mogła uwierzyć w siebie i zrozumieć sens ćwiczeń dykcyjnych.
Spotkanie z literaturą europejską zakończyło pełne gracji odczytanie w języku hiszpańskim przez panią Marzenę Hajdecką fragmentu słynnego utworu: „Don Quijotede la Mancha” (Don Kichot z La Manchy”), którego autorem jest Miguel de Cervantes Saavedra. Ten sam fragment w języku polskim równie elegancko przeczytał Bartosz Bialik (4BG).
Chociaż spotkanie urozmaicały kilkuminutowe ekranizacje prezentowanych utworów to przywołane przez panią Cecylię Bielnik, opiekuna Klubu Inspiracji Twórczej, słowa: „Niemożliwe jest stworzenie filmu lepszego, niż ten, który każdy z nas ogląda w głowie, gdy czyta.”(Carlos Ruiz Zafón)zachęcały młodzież do literackich poszukiwań i tradycyjnej lektury.
Spotkanie czytelnicze odbyło się w scenerii sali gimnastycznej, którą okolicznościowo zaaranżował pan Mirosław Bronkowski. Dekoracją zajęła się pani Jolanta Krukowska, współpracując w zakresie wydruku materiałów z panią Lidią Kurek.Autorem okolicznościowej prezentacji multimedialnej był Antoni Nowak (3ST). Nad techniczną całością przedsięwzięcia czuwał pan Marcin Maj.
Dzień Autorów Europejskich jest inicjatywą Komisji Europejskiej skierowaną do szkół średnich
w państwach wchodzących w skład UE. Celem jest powrót młodego pokolenia do tradycji czytania książek, a także pomoc w odkrywaniu różnorodności literatury europejskiej.
Dziękując za wspólne spotkanie z literaturą europejską, już teraz zapraszamy na kolejne.
Do zobaczenia za rok!
 #ReadWithEurope#DayofEuropeanAuthors

 

Galeria zdjęć: