„KILIŃSKI” CZYTAŁ „BALLADY I ROMANSE” ADAMA MICKIEWICZA

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> „KILIŃSKI” CZYTAŁ „BALLADY I ROMANSE” ADAMA MICKIEWICZA

Zgodnie z tradycją, w poniedziałek, 5 września 2022 roku, Technikum nr 5 oraz Branżowa Szkoła I i II Stopnia nr 7 Samochodowo-Mechatroniczna im. Jana Kilińskiego CKZiU w Sosnowcu włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania 2022 pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Organizację wydarzenia poprzedziło oficjalne zgłoszenie udziału szkoły do Kancelarii Prezydenta RP.

Tegoroczne Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w „Kilińskim” rozpoczęło przemówienie pani Cecylii Bielnik, nauczyciela języka polskiego i opiekuna Klubu Inspiracji Twórczej. Po tym okolicznościowym wystąpieniu, zaszczyt otwarcia uroczystego spotkania, które od kilku lat tak szczególnie łączy społeczność szkoły, tradycyjnie przypadł wicedyrektorowi CKZiU, pani Barbarze Kowalik, która czytając balladę „Świtezianka”, zainteresowała publiczność zgromadzoną na korytarzu szkolnym treścią utworu, a także zwróciła uwagę swoją piękną dykcją.

W gronie czytających inne, równie ciekawe, utwory ze zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza byli uczniowie, nauczyciele oraz absolwent naszego technikum, który w tym ważnym dniu chciał być razem z nami.
Karol Gojny, Konrad Lazarski, Kacper Duda, Adam Pietranek i Szymon Kwapień (4BP5) razem
z panią Agatą Dębską odczytali balladę „Lilie”. Natomiast Antoni Nowak (3ST) przedstawił balladę „Romantyczność”, eksponując słowa: „miej serce i patrzaj w serce”, a Fabian Polniak (4AP5) zwrócił uwagę na różnorodność motywów kulturowych, czytając „Powrót taty”.
W uroczyste czytanie w „Kilińskim” włączył się również absolwent naszego technikum, zdobywca Złotej Maski Klubu Inspiracji Twórczej 2022 - Patryk Półtorak, który estetycznie dokończył lekturę „Rybki” pięknie rozpoczętą przez nauczyciela języka polskiego, panią Małgorzatę Rodek-Stanek.
Pośród prezentowanych utworów nie zabrakło również „Świtezi” opowiadającej o niezwykle tajemniczych dziejach tytułowego jeziora i związanych z jego historią mieszkańców. Fragment tej ballady przeczytała zebranym pani Cecylia Bielnik. A na zakończenie spotkania, nauczyciel religii, pan Roman Bodzioch w niezwykle ekspresyjny sposób przeczytał, a właściwie wspaniale wyrecytował „Panią Twardowską”.
Oklaski oraz serdeczne podziękowania za wspaniałą atmosferę zamknęły tegoroczne Narodowe Czytanie w „Kilińskim”.

Okolicznościową, estetyczną scenografię współtworzącą klimat spotkania czytelniczego przygotowała pani Jolanta Krukowska, nauczyciel religii, a nauczyciel języka polskiego, pani Agata Dębska, włączyła się w udekorowanie przestrzeni bukietem lilii i romantycznym wieńcem, podkreślając dramatyzm czytanej z uczniami ballady „Lilie”.
O optymalne nagłośnienie zatroszczył się pan Marcin Maj, nauczyciel przedmiotów zawodowych. Natomiast materiał fotograficzny i filmowy przygotowała pani psycholog, Marzena Hajdecka będąca również autorką postu błyskotliwie i wieloaspektowo ujmującego istotę i wartość wydarzenia.

Dziękujemy nauczycielom, uczniom i absolwentowi z „Kilińskiego” za wyjątkowo piękne czytanie klasyki literatury polskiej w Roku Romantyzmu Polskiego, bo takim właśnie został ogłoszony
rok 2022. Dziękujemy również wspaniałej publiczności za godne słuchanie wskazujące na wysoką kulturę osobistą.
Do zobaczenia na Narodowym Czytaniu 2023!