DZIEŃ PATRONA 2024 W „KILIŃSKIM”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> DZIEŃ PATRONA 2024 W „KILIŃSKIM”

W piątek, 26 stycznia 2024 roku - w Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatronicznym im. Jana Kilińskiego i Branżowej Szkole I Stopnia nr 7 Samochodowo-Mechatronicznej im. Jana Kilińskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ul. Kilińskiego 25 - społeczność szkoły obchodziła Dzień Patrona. W czasie akademii, którą przygotowali uczniowie klasy 3ST pod kierunkiem pani MonikiDryjskiej, przypomniana została postać Jana Kilińskiego – wielkiego Polaka, bohatera insurekcji kościuszkowskiej, polityka, autora pamiętników i znanego, warszawskiegoszewca – mistrza w swoim rzemiośle. Atrakcyjną formą przekazu przybliżającego postać naszego Patrona było połączenie słowa mówionego z prezentacją multimedialną przygotowaną przez Rafała Przegendzę (3ST) pod kierunkiem pani Moniki Dryjskiej. „Krótką, sentymentalną podróż ścieżkami życia Jana Kilińskiego”współtworzyływypowiedzi występujących uczniów klasy 3ST: Łukasza Penczka, Łukasza Lachowicza, Szymona Oluszczaka, Dawida Września i Arkadiusza Mącznika, który był również prezenterem prowadzącym uroczystość. Natomiast Patryk Rzemieniec (3ST) i Paweł Zbroszczyk (3ST) pod kierunkiem pana Marcina Maja zatroszczyli się o wysoką jakość strony technicznej.

Ważną częścią akademii było uroczyste przekazanie sztandarów. Ceremonii przewodniczył pan Piotr Bąk. Wśród Chorążych i Asysty Pocztów Sztandarowych byli tegoroczni maturzyści i uczniowie młodszych klas technikum: Fabian Polniak (5AP5), Dominik Połubiński (5AP5), Konrad Łazarski (5BP5), Karol Gojny (5BP5), Szymon Kwapień (5BP5), Dawid Kyzioł (4ST), Aleksander Krygier (2MT), Kamil Błeszyński (2MS), Bartosz Kaczer (2MS), Olaf Szyndler (2MS), Patryk Pacholski (2MT) i Michał Czapla (2MT). Po ceremonii, pan Piotr Bąkwraz z wicedyrektorem, panem Michałem Waśniewskim i Kierownikiem Warsztatów Szkolnych, panem Michałem Wilkiem nagrodzili: Fabiana Polniaka, Dominika Połubińskiego, Konrada Łazarskiego, Karola Gojnego i Szymona Kwapienia – tegorocznych maturzystów odchodzących z Pocztu Sztandarowego, dziękując za godne pełnienie tej zaszczytnej funkcji.

Wicedyrektor CKZiU, pan Michał Waśniewski wygłosił okolicznościowe przemówienie. Zwrócił uwagę na doniosłość i wyjątkowość tej chwili, ze względu na zdobycie przez naszą szkołę Certyfikatu „Szkoła Patriotów” przyznanego przez Kapitułę powołaną przez Śląskiego Kuratora Oświaty i uhonorowanie Pocztu Sztandarowego bandolierem potwierdzającym uzyskanie tego tytułu, który jest dla całej społeczności „Kilińskiego” powodem do dumy. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, wicedyrektorCKZiU, pan Michał Waśniewski wręczył koordynatorowi projektuCertyfikat „Szkoły Patriotów”.Pani Cecylia Bielnik, nie kryjąc wzruszenia, serdecznie dziękowała panu wicedyrektorowi, a także wszystkim uczniom oraz nauczycielom z zespołu projektowego za włączenie się w realizację licznych i różnorodnych, patriotycznych działań, które zwieńczyło zdobycie prestiżowego Certyfikatu „Szkoły Patriotów”.

Ta ważna dla szkoły uroczystość stała się także okazją do nagrodzenia uczniów – Honorowych Krwiodawców: Mateusza Pudło (5BP5), Fabiana Polniaka (5AP5), Łukasza Zawalskiego (4ST), Dawida Kyzioła (4ST), Bartosza Chrzanowskiego (4ST), Piotra Dróżdża (4ST), Iwo Barańskiego (4ST) i Nikodema Juranka(4ST). Jak podkreślił pan Roman Bodzioch, nasi uczniowie dzielą się z innymi swoim najcenniejszym darem - najcenniejszym, bo ratującym życie.

W czasie uroczystości zostali również nagrodzeni sportowcy – ci, którzy reprezentowali naszą szkołę, zdobywając laury w tenisie stołowym: Wiktor Łonak (3ST), Antoni Nowak (4ST) i Rafał Szromek (3SM) oraz ci, którzy zwyciężyli tegoroczny, szkolny Turniej Piłki Siatkowej – drużyna klasy 4ST:
Nikodem Juranek, Bartosz Litewka, Bartosz Chrzanowski, Miłosz Wąsek, Łukasz Zawalski i Piotr Rzepczyński. Wyróżniających się uczniów – sportowców przedstawił pan Jakub Staroń, a okolicznościowe puchary wręczył wicedyrektor CKZiU, pan Michał Waśniewski.

Uroczystość zakończyła się przemówieniem pana wicedyrektora, który w pełnych troski słowach życzył wszystkim uczniom i nauczycielom udanego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku i radosnego powrotu do szkoły po feriach zimowych.

Dzięki szczegółowej dokumentacji fotograficznej i błyskotliwej relacji na Facebooku szkoły autorstwa pani Marzeny Hajdeckiej będziemy mogli wielokrotnie wracać do tego ważnego dla całej społeczności wydarzenia.

Wszyscy uczniowie technikum i szkoły branżowej uczcili uroczystość zorganizowaną z okazji Dnia Patrona wzorowym zachowaniem, a większość również poprzez galowy strójwyraziła swój szacunek dla tradycji szkoły i Patrona - patrioty, który swoim życiem potwierdził to, co napisał w „Pamiętnikach”: „Jedną duszę mam i tę poświęcam dla mojej Ojczyzny”.

Dzień Patrona 2024 był szczególnym wydarzeniem, ponieważ otworzył obchody przypadającego w tym roku Jubileuszu 95-lecia „Kilińskiego” – nowoczesnej szkoły zawodowej z wieloletnią tradycją, której historia zaczęła się w 1929 roku.