W hołdzie Pileckiemu

Strona główna >> W hołdzie Pileckiemu

„KILIŃSKI” UCZCIŁ PAMIĘĆ WITOLDA PILECKIEGO

25 maja 2023 roku, uczniowie klasy 4AP5 uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego, który był okrutnie torturowany i został zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 roku w Areszcie Śledczym w Warszawie, ul. Rakowiecka 37 (obecnie: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL).
Zespół uczniów w składzie: Fabian Polniak, Jakub Biel, Wojciech Kurek, Patryk Krochmal, Piotr Kyrcz, Michał Starczynowski i Dominik Połubiński przygotował prezentację, która została wyświetlona na korytarzu szkolnym, aby cała społeczność „Kilińskiego” mogła poznać rotmistrza Witolda Pileckiego. Integralną częścią pokazu była okolicznościowa gazetka na korytarzu szkolnym, która została przygotowana przez nauczyciela religii, panią Jolantę Krukowską.
Wcześniej,uczniowie wzięli udział w projekcji krótkometrażowego filmu „Rotmistrz Pilecki 2022”, który jest hołdem dla jego poświęcenia i odwagi.
Film, dostępny na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji, składa się z siedmiu aktów, które syntetycznie przedstawiają jego losy, wybory życiowe, motywacje oraz tragiczną śmierć.
https://www.ore.edu.pl/2023/01/premiera-filmu-rotmistrz-pilecki-2022/

W czasie lekcji języka polskiego uczniowie rozmawiali z panią Cecylią Bielnik na temat bohaterstwa, altruizmu i męczeństwa, pracując z tekstem autorstwa rotmistrza Witolda Pileckiego: „RaportWitolda”, który jest unikatowym, wstrząsającym świadectwem ochotnika do Auschwitz.

Pilecki to jeden z najwybitniejszych bohaterów II wojny światowej - dumny żołnierz Armii Krajowej, represjonowany Żołnierz Wyklęty – Bohater Niezłomny.Był członkiem polskiego ruchu oporu, oficerem wywiadu oraz konspiratorem. Dobrowolnie zdecydował się na infiltrację w niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz, gdzie był współtwórcą ruchu oporu. Po ucieczce z obozu tworzył słynne raporty, które były przedstawiane jako dowody niemieckich zbrodni wobec aliantów. Pilecki brał również udział w powstaniu warszawskim. Był bohaterskim dowódcą obrony „Reduty Witolda” (Witold Pilecki herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh”; nazwiska konspiracyjne „Roman Jezierski”, „Tomasz Serafiński”, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”; kryptonim T-IV – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej).
 

W marcu 2022 roku, Iwo Barański (2ST), Sebastian Przybyłowski (3AG5) i pani Cecylia Bielnikzwiedzali Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczące się w Warszawie na terenie byłego Aresztu Śledczego przy ulicy Rakowieckiej 37, w dzielnicy Mokotów.
Byli w celi, w której więziono Witolda Pileckiego i oddali hołd temu dumnemu Polakowi, Żołnierzowi Wyklętemu – Niezłomnemu Bohaterowi i Wielkiemu Człowiekowi.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROWI!

 

Galeria zdjęć: