WALENTYNKOWE ZWYCZAJE I TRADYCJE NA ŚWIECIE

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> WALENTYNKOWE ZWYCZAJE I TRADYCJE NA ŚWIECIE

WALENTYNKOWE ZWYCZAJE I TRADYCJE NA ŚWIECIE

Święto zakochanych 14 luty. Dużą popularnością cieszy się ono nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Walentynkowe zwyczaje i tradycje na świecie nieco różnią się od naszych rodzimych.

 

HISTORIA WALENTYNEK

Tradycja walentynek wywodzi się od zwyczaju obchodzonego w starożytnym Rzymie. 14 lutego był obchodzony Dzień Płodności i Macierzyństwa. Tego dnia każda młoda, niezamężna kobieta wrzucała kartkę ze swoim imieniem do wielkiego dzbana. Następnie kawalerowie losowali te kartki. Tą, którą wylosował, stawała się partnerką na zabawy, a bywało, że na całe życie. Patronem Święta Zakochanych jest Święty Walenty. Żył on w starożytny Rzymie. Za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego zakazano młodym mężczyzną zawierania ślubów. Święty Walenty złamał zakaz, udzielając zakochanym potajemnie ślubów, za co został wtrącony do więzienia. W nim poznał i uzdrowił ze ślepoty córkę strażnika, a później udzielił jej ślubu. Przez to został skazany na śmierć. Święty Walenty zostawił na pożegnanie list córce strażnika, który podpisał „Od Twojego Walentego”.

WALENTYNKOWE ZWYCZAJE I TRADYCJE NA ŚWIECIE

Święto Zakochanych nie jest obchodzone tylko w Polsce. Oto jak obchodzone są Walentynki na całym świecie.

STANY ZJEDNOCZONE

W USA obdarowuje się wszystkie osoby, które darzy się sympatią, nie musi to być koniecznie druga połówka. Może to być kolega, koleżanka, przyjaciel, szef, nauczyciel czy babcia. Najpopularniejszym prezentem są bombonierki w kształcie serca lub czerwone róże. Walentynki w Stanach mają bardzo komercyjny charakter. Miasta toną w czerwonych serduszkach, radia są pełne miłosnych piosenek a telewizja i kina są pełne filmów o miłości.

WIELKA BRYTANIA
Dawniej dzieci przebierały się za dorosłych i chodziły do sąsiednich domów, śpiewając piosenki o miłości. Ich głównym motywem było hasło „Dzień dobry, Walenty”. Obecnie w Wielkiej Brytanii dużą popularnością cieszą się kartki z podobiznami Shakespearowskich kochanków, czyli Romea i Julii.
JAPONIA
W Japonii podobnie jak w Stanach Zjednoczonych upominki wręcza się nie tylko ukochanym, ale również znajomym. W Walentynki obdarowują jedynie kobiety, a głównym prezentem są czekoladki. Są dwa rodzaje czekoladek – własno ręcznie robione dla ukochany, oraz zagraniczne, głównie szwajcarskie i belgijskie dla osób mniej bliskich. Panie natomiast przyjmują podarki miesiąc później – w Biały Dzień.
FRANCJA
We Francji Święto Zakochanych jest świętem narodowym i jest bardzo hucznie obchodzone. Zamiast czekoladek wysyła się bukiety kwiatów wraz z zaproszeniem do teatru. Zakochani świętowanie kończą zazwyczaj romantyczną kolacją.

CZECHY
W Czechach święto to obchodzi się dwa razy w roku. Wtedy największe tłumy zakochanych możemy znaleźć na Moście Karola w Pradze. Wieszają oni kłódki, będące symbolem ich miłości. Najwięcej z nich możemy znaleźć przy płaskorzeźbie św. Jana Nepomucena. Pocierając ją kilkakrotnie, można zapewnić sobie lojalność drugiej połówki.
WŁOCHY
Włosi znani ze swojej romantycznej natury bardzo hucznie świętują Walentynki. W Italii króluje czerwień. Panowie najczęściej wybierają czerwoną bieliznę dla swoich partnerek w prezencie, Panie decydują się szerszy asortyment garderoby dla swoich partnerów. W miejscu spoczynku Świętego Wojciecha, czyli w Umbrii w niedzielę poprzedzającą Walentynki odbywa się Święto Zaręczyn. o właśnie wtedy pary z różnych stron świata przybywają nad grób Świętego Walentego, by ślubować sobie miłość i wierność.
MALEZJA
W Malezji podobnie jak każde ważniejsze święto, Walentynki również mają bardzo zaskakującą formę. Tego dnia organizowany jest konkurs dla zakochanych, w którym są oni skuci kajdankami. Muszą oni wytrzymać ze sobą tydzień, aby wygrać i przede wszystkim udowodnić swoją miłość.

Aby świętować z Wami ten dzień, Samorząd Szkolny wraz z Klubem Inspiracji Twórczej proponuje konkursy:

1. Własnoręcznie wykonana kartka walentynkowa.
2. Najciekawsza historia walentynkowa (np. w formie opowiadania – maksymalnie 1 strona na komputerze, czcionka rozmiar 12).
3. Wiersz z okazji Walentynek.

Wykonane prace można wysyłać do opiekuna SU - Agnieszki Szewczyk poprzez dziennik Librus (do 21.02.2021). W skład konkursowego jury wejdą: pani Cecylia Bielnik – opiekunka Klubu Inspiracji Twórczej , pani Elżbieta Gorzkowska -  nauczyciel bibliotekarz oraz pani Agnieszka Szewczyk – opiekun Samorządu Uczniowskiego. Nagroda – możliwie największa liczba punktów z zachowania od Pani Dyrektor 

Możliwe również nagrody rzeczowe.