UCZNIOWIE Z „KILIŃSKIEGO” U MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> UCZNIOWIE Z „KILIŃSKIEGO” U MINISTRA EDUKACJI I NAUKI

Uczniowie Technikum Nr 5 Samochodowo-Mechatronicznego im. Jana Kilińskiego CKZiU w Sosnowcu - Sebastian Przybyłowski i Iwo Barański – finaliści X Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim wraz z panią Cecylią Bielnik, nauczycielem języka polskiego i opiekunem Klubu Inspiracji Twórczej „Kilińskiego” byli gośćmi Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka.
Spotkanie odbyło się we wtorek, 29 marca 2022 roku w siedzibie ministerstwa przy ulicy Wspólnej w Warszawie. Pan Przemysław Czarnek - w dowód uznania dla osiągnięć w ogólnopolskim konkursie - zorganizowanym przez Fundację Obowiązek Polski z Białegostoku – pogratulował uczniom oraz ich merytorycznym opiekunom osiągnięć i wręczył im nagrody rzeczowe.
W czasie tego spektakularnego spotkania w ministerialnych progach rozmawiano na temat kształtowania postaw patriotycznych, aktywności twórczej młodzieży inauczycieli kierujących pracami konkursowymi uczniów. Młodzież i nauczyciele jako goście ministra zostali również zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek.
W czasie wycieczki do Warszawy, Sebastian Przybyłowski, Iwo Barański i pani Cecylia Bielnik odwiedzili także Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczące się na terenie byłego Aresztu Śledczego w dzielnicy Mokotów, przy ulicy Rakowieckiej 37. Byli w miejscu, w którym „działa się historia”. „Mury, dziedzińce i cele to niekiedy jedyni już świadkowie rozgrywających się tu kiedyś ludzkich dramatów, wprzęgniętych w wielką politykę.” Te biografie z czasów stalinowskich, a także późniejszych, przypadające na okres stanu wojennego i „Solidarności” ożyły na czas zwiedzania dzięki naukowej wiedzy i przejmującym opowieściom PaniTeresy Borys, historyka i przewodnika po muzeum.