Światowy Dzień Bez Tytoniu

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Światowy Dzień Bez Tytoniu

W dniu 31 maja 2021 roku obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Bez Tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi! W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia rozpoczęła całoroczną globalną kampanię z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu 2021 - „Deklaruję – nie palę!”, która ma na celu wsparcie 100 milionów ludzi na całym świecie w ich próbach rzucenia palenia poprzez różne inicjatywy i rozwiązania cyfrowe.

O obchodach i celach Światowego Dnia bez Tytoniu przypominała w szkole odtwarzana w głównym holu prezentacja multimedialna. Podczas przerw rozdawane były ulotki o tematyce antynikotynowej, a wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze na podstawie materiałów przygotowanych przez psychologa szkolnego. Przez cały dzień w wydarzeniu na szkolnym Facebooku publikowane były informacje o tegorocznej kampanii WHO i zagrożeniach wynikających z używania tytoniu oraz zachęcające do rzucenia palenia.