Spotkania z kuratorami Sądu Rejonowego

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Spotkania z kuratorami Sądu Rejonowego

W dniach 19 i 26.04.2023r. kuratorzy Sądu Rejonowego w Sosnowcu p. P. Mazur - kurator rodzinny, p. M. Socha - kurator karny i p. M. Nawrat - aplikant kuratorski przeprowadzili w klasach pierwszych i drugich Branżowej Szkoły I Stopnia nr 7 Samochodowo - Mechatronicznej oraz Technikum nr 5 Samochodowo – Mechatronicznego prelekcje pt."Młodzi odpowiedzialni". Zajęcia są częścią projektu pn. "Ludzie ludziom…-budowanie systemu wartości młodego człowieka we współczesnym świecie". Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca kuratorskiej służby sądowej z rozróżnieniem zadań kuratorów rodzinnych i kuratorów dla dorosłych. Omówione zostały przewidziane w polskim prawie działania o charakterze wychowawczo - resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Wskazano czym jest demoralizacja i jakie środki wychowawcze są stosowane wobec nieletnich w przypadku demoralizacji, poruszona została również kwestia młodocianych przestępców i odpowiedzialności karnej po 17 r.ż. Dzięki tym spotkaniom zwiekszy się świadomość młodych ludzi co do odpowiedzialności za podejmowane działania i ich wpływu na własne życie.