PATRIOTYCZNE SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII W „KILIŃSKIM”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> PATRIOTYCZNE SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM HISTORII W „KILIŃSKIM”

W środę, 17 maja 2023r. Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatroniczne im. Jana Kilińskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu gościło wyjątkowego mieszkańca miasta, który przyjął serdeczne zaproszenie pani wicedyrektor, Barbary Kowalik oraz klasy 4AP5 z wychowawcą i nauczycielem języka polskiego, panią Cecylią Bielnik.
Po długim cyklu lekcji z literaturą dokumentalną ukazującą rzeczywistość drugiej wojny światowej, uczniowie spotkalisię z uczestnikiem i świadkiem wydarzeń historycznych - panemZygmuntem Ociepką, majorem w st. spocz., prezesem sosnowieckiego oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
Pani Barbara Kowalik uroczyście przedstawiła pana Zygmunta Ociepkę, a Wojciech Kurek, w imieniu pani wicedyrektor, wychowawcy i całej klasy 4AP5 powitał honorowego Gościa kwiatami i słowami pełnymi szacunku.
Pan Zygmunt Ociepka przedstawił swoją biografię na tle wydarzeń historycznych, szczególnie eksponującsytuacje z czasu drugiej wojny światowej – te, które obserwował, których był świadkiem
i te, w których uczestniczył. Mówił o tym, co przeżył i czego doświadczył, a przywoływanym, bardzo trudnym faktom towarzyszyły silne emocje, które sprawiły, że przekaz był jeszcze bardziej wartościowy, ponieważ miał charakter osobistego wyznania.
Kiedy pan Zygmunt Ociepka zakończył swój monolog, zachęcił do zadawania pytań.
Wywiad ze świadkiem historii był dla młodzieży nowym i wyjątkowym doświadczeniem komunikacyjnym.
W czasie patriotycznego spotkania w pracowni polonistycznej, uczniowie klasy 4AP5 godnie reprezentowali społeczność „Kilińskiego”, wykazując się wysoką kulturą osobistą. Słuchając
w skupieniu relacji świadka historii, a później zadając pytania, wyrażali szacunek dla przekazywanych przez pana Zygmunta Ociepkę treści i osobistych emocji wywołanych wspomnieniami.
Pożegnanie zaproszonego Gościa było jeszcze bardziej serdeczne, niż powitanie, ponieważ atmosfera spotkania sprzyjała powstaniu międzypokoleniowej więzi.
Dla podkreślenia wagi tego niecodziennego wydarzenia, pani Jolanta Krukowska przygotowała estetyczną i wymowną, patriotyczną dekorację, a uczniowie wkomponowali ją w okolicznościowo zaaranżowaną przestrzeń pracowni języka polskiego.
Relacja pana Zygmunta Ociepki – świadka wydarzeń drugiej wojny światowej – została uwieczniona przez Kamila Grociaka w dokumentalnym materiale filmowym.