PATRIOTYCZNE PRZEDSTAWIENIE W „KILIŃSKIM”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> PATRIOTYCZNE PRZEDSTAWIENIE W „KILIŃSKIM”

W piątek, 14. grudnia 2018 roku, na dużej sali gimnastycznej, pełniącej w tym dniu funkcję skromnej przestrzeni teatralnej, szkolna publiczność z „Kilińskiego” oglądała patriotyczne przedstawienie: „POLSKA TO JEST WIELKA RZECZ”, w którym wystąpili aktorzy-uczniowie z Klubu Inspiracji Twórczej: Kinga Iwaćkowska, Kacper Nogaj, Krzysztof Ruszała, Patryk Lisek , Patryk Gaik, Kamil Szczepka, Konrad Kaszyński, Bartosz Mugaj, Oskar Surma, Patryk Półtorak, Patryk Kusztyb i Jakub Janas.                                                                                                                                                               

Alegorycznie ukazana Polska prowadziła dialog z Polakami w przełomowych momentach historycznych. Publiczność słuchała ważnych, patriotycznych wypowiedzi, obserwowała inscenizacje trudnych sytuacji historycznych, oglądała fragmenty dokumentalnych i fabularnych filmów oraz słuchała różnorodnej gatunkowo, okolicznościowej muzyki, także  na żywo - występ gitarzysty, Kuby Janasa. Artystyczna retrospekcja naszych narodowych dziejów pozwalała każdemu widzowi - w indywidualny sposób - przeżyć historię Polski niemal od początku istnienia państwa. Jednocześnie, umożliwiała rzeczywiste - wspólne, patriotyczne spotkanie. W czasie występu, do śpiewających szkolnych aktorów dołączyli również inni uczniowie i nauczyciele, wzbogacając w ten sposób patriotyczny i teatralny przekaz. Przedstawienie zwieńczył wspólnie zaśpiewany hymn. Kiedy ucichły słowa Mazurka Dąbrowskiego, widzowie usłyszeli życzenia dobrego życia w Niepodległej Polsce, złożone             w imieniu wszystkich występujących uczniów. Głośne i długo trwające brawa świadczyły o tym, że aktorom z Klubu Inspiracji Twórczej udało się wywołać w widzach refleksję, pozytywne emocje i nawiązać dobry kontakt z publicznością szkolną. Patriotyczne spotkanie w „Kilińskim” zakończyła okolicznościowa wypowiedź - obecnego na tej ważnej uroczystości - dyrektora CKZiU w Sosnowcu, Pana Jacka Górskiego.                                                                                                  

Przedstawienie: „POLSKA TO JEST WIELKA RZECZ” było szkolną premierą autorskiego scenariusza Pani Cecylii Bielnik i Pana Michała Janoszki, którzy zostali uhonorowani przez Instytut Pamięci Narodowej I nagrodą w Ogólnopolskim Konkursie na Scenariusz Uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Opiekun i szkolni aktorzy z Klubu Inspiracji Twórczej dziękują wszystkim uczniom i nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi, którzy w różny sposób przyczynili się do realizacji przedstawienia: „POLSKA TO JEST WIELKA RZECZ”, a całej społeczności „Kilińskiego” dziękują za stworzenie właściwej, kulturalnej atmosfery umożliwiającej ten artystyczny występ.

Galeria zdjęć: