Gala Mistrzów Kilińskiego

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Gala Mistrzów Kilińskiego

W związku z obchodami DNI PATRONA , w dniach od 3 do 7 grudnia 2018 odbyły się w naszej szkole konkursy mające na celu wyłonienie MISTRZA ZAWODU.

O ten zacny tytuł MISTRZ W ZAWODZIE walczyli uczniowie Kilińskiego w 6 zawodach:

  • Technik pojazdów samochodowych
  • Technik mechatronik
  • Technik mechanik
  • Mechanik pojazdów samochodowych
  • Elektromechanik pojazdów samochodowych
  • Kierowca mechanik

Podczas Gali Mistrzów „Kilińskiego” w dn.13.12.2018r. zobaczyliśmy jak wyglądały poszczególne zmagania, a zwycięzcy odebrali puchary, dyplomy i cenne nagrody z rąk pani wicedyrektor Barbary Kowalik.

Zadanie w zawodzie technik pojazdów samochodowych polegało na „Regulacji luzów zaworowych silnika 4 cylindrowego 16 V. Ocenie podlegał czas wykonania zadania, umiejętność czytania dokumentacji technicznej oraz jakość wykonanego zadania.” Najlepszy w zawodzie Technik pojazdów samochodowych był Piotr Kozłowski z klasy 3 SM.

Zadanie w zawodzie technik mechatronik polegało na zmontowaniu układu sterowania elektrycznego o następującej treści: „Po doprowadzeniu napięcia do układu świecą żarówki H1 i H2. Żarówka H1 gaśnie po naciśnięciu przycisku bistabilnego S1 lub monostabilnego S2, które uruchamiają przekaźnik K1. Po jednokrotnym naciśnięciu przycisku monostabilnego S3 gaśnie żarówka H2 i jednocześnie rozpoczyna się odliczanie czasu uruchomienia silnika DC, który załączy się po 5 sekundach. Wyłączenie silnika może nastąpić po uruchomieniu przycisku bistabilnego S4, odcinającego napięcie doprowadzane do cewki przekaźnika K2. Układ zasilany jest napięciem 24 VDC”. Do konkursu przystąpili uczniowie klas 2 i 3 technikum. Najlepiej i najszybciej poradził sobie z zadaniem Patryk Kusztyb z klasy 3 ST.

Uczestnicy konkursu w zawodzie technik mechanik musieli „Narysować w programie AutoCAD rysunek płytki, którą uczniowie mieli wykonać wcześniej na warsztacie, ze szczególnym uwzględnieniem dokładności wykonania”. Najlepszy w tym zadaniu okazał się Kacper Breguła z klasy 4SM.

Zadanie w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych polegało na: „ Wymianie świec zapłonowych, regulacji szczeliny elektrod świec oraz podłączeniu przewodów wysokiego napięcia”- oceniany był czas i prawidłowość technologiczna wykonanych czynności. Mistrzem tego zawodu został Karol Juraszek z klasy 3AZ.

Uczestnicy konkursu w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych wykonywali zadanie polegające na: „Wymianie żarówki kierunkowskazu, lewy tył w samochodzie Renault Laguna – oceniany był czas i prawidłowość działania”. Najlepiej z zadaniem poradził sobie Dawid Nowak z klasy 2B.

 

Zadanie w zawodzie kierowca mechanik polegało na:  „Wymianie koła w samochodzie Renault Laguna z użyciem fabrycznego podnośnika i narzędzi znajdujących się na wyposażeniu pojazdu. Oceniany czas wykonania zadania, bezpieczeństwo i poprawność wykonania zadania”. Najlepiej z zadaniem poradził sobie Daniel Niedziałkowskiz klasy 2A.

W naszym „Kilińskim” można spotkać wielu Mistrzów i nie tylko Mistrzów w zawodzie.   Każdego roku, w szkolnym Klubie Inspiracji Twórczej, uczniowie rozwijają swoje talenty, doskonalą umiejętności artystyczne i stają się Mistrzami w różnych dziedzinach. W tym roku szkolnym, Oskar Surma z klasy 4ST wykonał oryginalną prezentację multimedialną: Niepodległość sto lat później, która okazała się najlepszą z najlepszych. Oskar zyskał uznanie profesjonalnego Jury i zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie: Niepodległa. Premiera prezentacji Oskara odbyła się 16 listopada w sali kinowej Muzeum Niepodległości, a szkolna premiera uświetniła Galę Mistrzów, zaś Oskar odebrał Puchar Kilińskiego dla Mistrza Prezentacji Multimedialnej 2018.

Kacper Nogaj z klasy 4ST swoją wyjątkową recytacją wiersza Zbigniewa Jerzyny: Czym jest ironia, zachwycił profesjonalne Jury, powołane przez Służewski Dom Kultury w Warszawie. Jako najlepszy z najlepszych zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim imienia Zbigniewa Jerzyny. Warszawska publiczność podziwiała recytację Kacpra 1 grudnia. Podczas Gali Mistrzów odbyła się szkolna premiera występu Mistrza Recytacji 2018 - Kacpra Nogaja.

Ważną osobą na Gali Mistrzów „Kilińskiego” 2018 była tegoroczna absolwentka –Weronika Karoń - Mistrz w Zawodzie Technik Pojazdów Samochodowych 2017 i Mistrz Pióra2018. W czerwcu tego roku Weronika zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie na Pracę z Literatury dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod Patronatem Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

W „Kilińskim” możemy również podziwiać muzyczny talent kompozytora i mistrza gitary elektrycznej Jakuba Janasa z klasy 3ST.Szkolna i lokalna publiczność do dziś pozostała pod wrażeniem  jego kwietniowego występu  na scenie sosnowieckiej Muzy. Sosnowiec nie mógł ochłonąć po kwietniowym koncercie, a już dwa miesiące później Jakub napisał tekst i skomponował muzykę do hymnu „Kilińskiego”. Dzięki niemu nasza szkoła - jako jedna z nielicznych - a może nawet jedyna w regionie i całej Polsce - wkroczy w Jubileusz 90-lecia istnienia z własnym hymnem. Utwór nagrał razem ze szkolnym zespołem w składzie: Wiktoria Szporko z klasy 3SM - wokal oraz męski chórek: Rafał Lubaszka, Marek Kokoszka, Mateusz Kokosiński z klasy 3ST, Borys Parchiniak i Kamil Widacha z klasy 2ST. Po muzycznej uczcie – koncercie Jakuba i premierze szkolnego hymnu, pani wicedyrektor wręczyła złote płyty:

  • w kategorii: kompozytor i autor tekstu - Złotą Płytę „Kilińskiego” otrzymał Mistrz Gitary Elektrycznej 2018 - Jakub Janas
  • w kategorii: wokalistka – Złotą Płytę „Kilińskiego” otrzymała Mistrzyni Wokalu - Wiktoria Szporko
  • w kategorii: chórki – Złote Płyty „Kilińskiego” otrzymali Mistrzowie Chórku: Rafał Lubaszka, Marek Kokoszka, Mateusz Kokosiński, Borys Parchiniak i Kamil Widacha.

Nagrody i dyplomy odebrali także laureaci Konkursu Historycznego, zorganizowanego w listopadzie z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. I miejsce w tym konkursie zajął Mateusz Pańtak z 4SM, II miejsce - Konrad Kaszyński z 2ST, a III miejsce - Jakub Łabuz z 1ST.

Na zakończenie Gali Mistrzów pani wicedyrektor uhonorowała również listami gratulacyjnymi Piotra Kozłowskiego z klasy 3SM, stypendystę Prezesa Rady Ministrów, kierownika warsztatów szkolnych p. Michała Waśniewskiego, który niedawno odebrał najwyższe odznaczenie resortowe – medal Komisji Edukacji Narodowej oraz p. Cecylię Bielnik, opiekuna Klubu Inspiracji Twórczej i sukcesów wielu naszych Mistrzów.

Jeszcze raz gratulujemy wszystkim mistrzom i laureatom i dziękujemy za wspólne świętowanie! Już w przyszłym roku spotkamy się podczas obchodów 90-lecia istnienia szkoły!

Galeria zdjęć: