CZYTANIE „MORALNOŚCI PANI DULSKIEJ” W „KILIŃSKIM”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> CZYTANIE „MORALNOŚCI PANI DULSKIEJ” W „KILIŃSKIM”

W poniedziałek, 6 września 2021 roku, Technikum nr 5 Samochodowo-Mechatroniczne im. Jana Kilińskiego, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 7 oraz Branżowa Szkoła II Stopnia CKZiU w Sosnowcu przy ulicy Kilińskiego 25 - tradycyjnie włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania 2021 pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Szkoła zgłosiła wcześniej swój udział w tym wydarzeniu do Kancelarii Prezydenta RP.

Okolicznościowe przemówienie, wprowadzające w ponadczasowe wartości „Moralności Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej, wygłosiła pani Cecylia Bielnik - nauczyciel języka polskiego i opiekun Klubu Inspiracji Twórczej „Kilińskiego”, który – tak jak w poprzednich latach - był organizatorem tegorocznego, ważnego wydarzenia łączącego społeczność naszej szkoły.

Czytanie rozpoczęła miniaturowa inscenizacja sceniczna, w której wzięli udział nauczyciele. Dzięki sugestywnej grze aktorskiej kierownika Warsztatów Szkolnych, pana Michała Waśniewskiego – Felicjan Dulski z dramatu Gabrieli Zapolskiej niemalże stał się bohaterem pierwszoplanowym, pomimo jedynego zdania, które autorka tekstu pozwala mu wypowiedzieć.

Następnie, już tradycyjnie, wicedyrektor CKZiU, pani Barbara Kowalik uroczyście i w pięknym stylu rozpoczęła czytanie „Moralności Pani Dulskiej” – utworu wybranego przez Prezydenta RP na jubileuszowe, 10. Narodowe Czytanie.

W gronie czytających słynną, młodopolską tragifarsę kołtuńską byli uczniowie: Szymon Kwapień (3BP5), Mateusz Gawron (4ST), Patryk Półtorak (4SM), Michał Perdak (4SM) oraz nauczyciele: kierownik Warsztatów Szkolnych – pan Michał Waśniewski, pani Cecylia Bielnik, pani Małgorzata Rodek-Stanek i pan Roman Bodzioch.

Dzięki Pani Elżbiecie Gorzkowskiej, każdy czytający miał własny egzemplarz „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej wypożyczony z biblioteki szkolnej.

Tegoroczne spotkanie czytelnicze, podobnie jak w poprzednim roku szkolnym, odbyło się w pracowni języka polskiego, której przestrzeń została zaaranżowana zgodnie z obowiązującymi rygorami sanitarnymi, przy udziale nielicznej publiczności – uczniów klasy 3AP5, którzy wykazali się wysoką kulturą osobistą i godnie reprezentowali całą społeczność „Kilińskiego”. Okolicznościową scenografię - tworzącą uroczystą atmosferę spotkania czytelniczego - przygotowała pani Jolanta Krukowska, a w aranżację wnętrza i czynności porządkowe zaangażowali się uczniowie: Fabian Polniak, Jakub Gębala, Piotr Kyrcz, Jakub Biel (2AP5) i Patryk Półtorak (4SM).

Materiał fotograficzny i filmowy z przebiegu wydarzenia przygotowali: pani Marzena Hajdecka, która jest także autorką postu z wydarzenia oryginalnie i trafnie ujmującego jego wszystkie aspekty oraz pan Michał Waśniewski.

Dziękujemy uczniom i nauczycielom z „Kilińskiego” za wyjątkowo piękne czytanie godne klasyki literatury polskiej. Dziękujemy również za godne słuchanie, bo jest ono nie tylko umiejętnością, ale także sztuką i „w słuchaniu także trzeba się kształcić”.

Do zobaczenia na Narodowym Czytaniu 2022!