CZYTANIE „BALLADYNY” W „KILIŃSKIM”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> CZYTANIE „BALLADYNY” W „KILIŃSKIM”

W poniedziałek, 7. września 2020 roku, Technikum nr 5 i Branżowa Szkoła I Stopnia nr 7 Samochodowo-Mechatroniczna im. Jana Kilińskiego CKZiU w Sosnowcu - zgodnie z tradycją - włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania 2020 pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Podobnie jak w poprzednich latach, szkoła zgłosiła do Kancelarii Prezydenta swój udział w tym ważnym czytelniczo-patriotycznym wydarzeniu, które łączy nie tylko społeczność „Kilińskiego”, ale także wszystkich Polaków mieszkających w kraju i poza jego granicami.

Okolicznościowe przemówienie, wprowadzające w ponadczasowe wartości kulturowe „Balladyny” Juliusza Słowackiego, wygłosiła Cecylia Bielnik – nauczyciel języka polskiego i opiekun Klubu Inspiracji Twórczej „Kilińskiego”. Głośne i estetyczne czytanie romantycznego utworu rozpoczęła Pani wicedyrektor, Barbara Kowalik. W gronie czytających byli uczniowie: Szymon Kwapień i Kacper Duda oraz nauczyciele: Agata Dębska, Cecylia Bielnik i Roman Bodzioch.

Klub Inspiracji Twórczej, po konsultacjach i uzgodnieniach z Panią wicedyrektor, Barbarą Kowalik, zatroszczył się nie tylko o to, aby - jak przystało na Szkołę Zawodową Najwyższej Jakości - Narodowe Czytanie 2020 w „Kilińskim” było wyjątkowe, ale także bezpieczne. Dlatego tegoroczne spotkanie czytelnicze nie odbyło się na korytarzu szkolnym z udziałem wszystkich uczniów, ale
z nieliczną publicznością w pracowni języka polskiego, której przestrzeń została zaaranżowana zgodnie z rygorami sanitarnymi. W przygotowanie okolicznościowej scenografii i aranżację wnętrza zaangażował się uczeń z Klubu Inspiracji Twórczej, Patryk Półtorak.

Dzięki kierownikowi Warsztatów Szkolnych, Panu Michałowi Waśniewskiemu, cała społeczność „Kilińskiego” mogła oglądać na Facebooku transmisję na żywo, dostępną na profilu szkoły, a także dokumentację fotograficzną. Autorką błyskotliwego postu z wydarzenia jest Pani Marzena Hajdecka.

Publiczność o wysokiej kulturze osobistej stanowili uczniowie 2 BP5, którzy stworzyli wspaniałą atmosferę tego uroczystego spotkania czytelniczego. Dodatkowym atutem, tak istotnym w warunkach pandemii, była niska liczebność tej klasy, co umożliwiło zachowanie dystansu społecznego.

Dzięki Pani Elżbiecie Gorzkowskiej, każdy czytający miał własny egzemplarz „Balladyny”. Po spotkaniu czytelniczym, książki nie wróciły na swoje stałe miejsce w bibliotece szkolnej, ale zgodnie z przepisami sanitarnymi „udały się” na dwudniową kwarantannę. Oczywiście, po upływie tego czasu, wszystkie egzemplarze będą w pełni dostępne dla zainteresowanych wypożyczeniem
i przeczytaniem „Balladyny” Juliusza Słowackiego – książki z ponadczasowym przesłaniem, wybranej przez Prezydenta RP, Andrzej Dudę na lekturę Narodowego Czytania 2020.

Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom z „Kilińskiego” za to sympatyczne i udane, wspólne spotkanie czytelnicze, które stało się naszą szkolną tradycją. Dziękujemy za piękne czytanie
i za godne słuchanie.
Do zobaczenia w przyszłym roku na Narodowym Czytaniu 2021!