Olimpiada Wiedzy Technicznej

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> Olimpiada Wiedzy Technicznej

21 października 2016 r w Technikum nr 5 Samochodowo – Mechatronicznym w Sosnowcu przy ul. Kilińskiego 25 odbył się pierwszy etap OWT. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas trzecich i czwartych technikum. Prace zostały wysłane do Komitetu Okręgowego OWT w Katowicach. Oczekujemy na wynik przed II etapem .

Olimpiada Wiedzy Technicznej jest olimpiadą interdyscyplinarną, przeznaczoną dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, rozgrywaną w dwóch grupach tematycznych:

elektryczno-elektronicznej,

mechaniczno-budowlanej.

Obejmują one następujące wyodrębnione obszary kształcenia uwzględnione w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD):

budowlany (B);

elektryczno-elektroniczny (E);

mechaniczny i górniczo-hutniczy (M).

Struktura Olimpiady zmieniła się wraz ze zmianą podziału administracyjnego kraju. Olimpiada rozgrywana jest na terenie całego kraju, który podzielony jest na 16 okręgów (województwa). Organizacją Olimpiady zajmuje się 19 Komitetów Okręgowych OWT z siedzibami w miastach wojewódzkich i 3 delegaturach (Tarnów, Bielsko Biała, Siedlce).

W skali ogólnopolskiej Olimpiadą kieruje Komitet Główny OWT. W skład Komitetu Głównego OWT wchodzą nauczyciele akademiccy, nauczyciele-metodycy oraz przedstawiciele stowarzyszeń naukowo-technicznych NOT.

OWT zalicza się do 5 największych olimpiad pod względem ilości uczestników biorących udział w zawodach I stopnia. Przez kilka ostatnich lat ich liczba przekracza 10 tysięcy zawodników (w pierwszych edycjach było ich ponad 35 tysięcy !). Liczba szkół, które uczestniczą w Olimpiadzie wynosi ponad 500.

Do zawodów II stopnia kwalifikuje się około 1000 zawodników z blisko 200 szkół, a w zawodach III stopnia (finałowych), bierze udział około 50 finalistów, z czego wielu zostaje laureatami OWT.

Laureaci i finaliści Olimpiady mają prawo do zwolnienia z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Wykaz zawodów, w których te uprawnienia obowiązują jest co roku publikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Dla zainteresowanych rozwiązania I etapu: