NARODOWE CZYTANIE W „KILIŃSKIM”

Strona główna >> Z Zycia Szkoly >> NARODOWE CZYTANIE W „KILIŃSKIM”

Już tradycyjnie, podobnie jak w poprzednich latach, po oficjalnym zgłoszeniu udziału szkoły do Kancelarii Prezydenta RP - „Kiliński” włączył się również w tegoroczną akcję Narodowego Czytania. W środę, 6. września 2017 roku, na korytarzu szkolnym (II piętro) Technikum Nr 5 Samochodowo - Mechatronicznego CKZiU oraz ZSZ Nr 7 Samochodowo-Mechatronicznej CKZiU słychać było tekst „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego - arcydzieła literatury młodopolskiej. Krótkie wystąpienie Pani Cecylii Bielnik - opiekuna Klubu Inspiracji Twórczej, a jednocześnie organizatora tego kulturalnego wydarzenia - wprowadziło zebraną społeczność szkoły w klimat epoki Młodej Polski oraz w barwną genezę dzieła. Uroczyste, głośne czytanie „Wesela” rozpoczęła Pani wicedyrektor, Barbara Kowalik, która co roku aktywnie uczestniczy w naszym szkolnym Narodowym Czytaniu, popularyzując je przede wszystkim wśród uczniów, a także nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi oraz zachęcając - swoją obecnością i piękną polszczyzną - całą społeczność „Kilińskiego” do wspólnej i samodzielnej lektury arcydzieł literatury polskiej. Zgromadzona publiczność wyróżniła się wysoką kulturą osobistą i dzięki temu wytworzyła się przyjazna atmosfera, która sprzyjała miłemu i efektywnemu spotkaniu czytelniczemu.  Można było usłyszeć fascynujące dialogi: Pana Młodego i Panny Młodej, Poety i Racheli, Czepca i Dziennikarza, Radczyni i Kliminy, Radczyni i Panny Młodej oraz Marysi i Panny Młodej. Oczywiście, nie zabrakło również Chochoła. Wybrane fragmenty arcydzieła odczytali utalentowani uczniowie Klubu Inspiracji Twórczej: Weronika Karoń, Kamila Gerki (IV ST), Klaudia Niedziela (IV SM), Kacper Nogaj (III ST), Patryk Lisek (II ST), Dawid Kędzierski i Dominik Panek (I ST) oraz nauczyciele: Pani Agata Dębska, Pani Małgorzata Rodek – Stanek, Pani Cecylia Bielnik i Pan Roman Bodzioch. Nad jakością dźwięku czuwał Pan Marcin Maj. W przygotowanie okolicznościowej oprawy plastycznej włączyła się Pani Anna Gębicka oraz Piotr Grzegórzko i Cyprian Wójcicki (III ST), a dokumentacją fotograficzną zajął się Pan Dariusz Wątorek. Spotkanie czytelnicze nie mogłoby się obyć bez współpracy z biblioteką  szkolną i Panią Elżbietą Gorzkowską.

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas z „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego i już teraz serdecznie zapraszamy na następne spotkanie czytelnicze we wrześniu 2018 roku.